سوالات متداول

شرکت کنندگان گرامی سلام. پرسش های شما در حوزه جشنواره سودوکو به صورت کلی در این بخش پاسخ داده شده است. این متن هر چند روز یکبار به روز رسانی خواهد شد تا پرسش و پاسخ های جدیدی به آن اضافه شود. اگر پرسشی درباره جشنواره سودوکو دارید ابتدا سعی کنید آن را در این صفحه جستجو کنید و اگر پاسختان را در بین «پرسش های متداول» پیدا نکردید، آن را در بخش «گفتگو» درج کنید.سوال>>>با همه توضیحاتی که در زیر دادین، من قانع نشدم و فکر می کنم در یکی از مسابقات امتیازم رو به ناحق دادین. چه کار کنم؟!
پاسخ >>> ساده ترین راه حل ممکن اینه که: به بخش «ارتباط با ما» در بالای صفحه اصلی وب سایت سری بزنین و شماره موبایل کاملتون رو برامون بنویسین. ضمنا متن اعتراضتون رو هم در قسمت مربوطه توضیح بدین. آدرس پست الکترونیک تون و کد امنیتی رو که با رنگ زرشکی می بینین در فرم خواسته شده وارد کنید و روی «ارسال» کلیک کنید. با این روش در سریعترین زمان ممکن ایمیلی به آدرس پست الکترونیک تون می فرستیم و درباره این اعتراضتون کتبا توضیحات کافی رو پس از بررسی می دیم.

سوال>>> من دیرتر از خیلی از رقیبام متوجه برگزاری این مسابقه شدم. آیا امیدی به فینالیست شدن من هست؟! واقعا مسابقات جبرانی دارین؟!
پاسخ >>>روالی که برای امتیازدهی این جشنواره طرح ریزی شده است به شکلیه که شرکت کننده ها تا هفته های آخر هم می تونن(البته با تلاش بیشتر و ارجحیت دادن به جشنواره سودوکو) امیدوار به صعود به صدر جدول باشن. در این مراحل اول، هرچی جشنواره جلوتر می ره و به فینال نزدیکتر می شیم، موندن در صدر جدول برای صدرجدولی ها سخت تر می شه. از طرفی «قعرجدولی ها» و «بی امتیازها» هم فرصت می کنن با درخشش فوق العاده در مسابقات «ویژه» و پرامتیاز، گذشته هاشون رو جبران کنن و به صدر جدول نزدیک بشن. اگر امتیازهای قبلی رو از دست دادین مطمئن باشین که می تونین با تلاش و تمرین بیشتر و اهمیت دادن به سودوکو جبرانش کنین و از بقیه رقباتون جلو بزنین.

سوال >>> ميخوام بدونم امتيازم چنده و اين كه آيا جواب رو درست ارسال كردم يا نه!
پاسخ >>> تنها راهی که شما می تونین از «پاسخ صحیح»، «متن پاسخ ارسالی خودتون»، «رتبه» و «امتیازتون» در جشنواره سودوکو باخبر بشین اینه که «نام کاربری، که همون شماره تلفن همراهه» و «رمز عبور» رو در صفحه اول وب سایت وارد کنین و روی دکمه «ورود» کلیک کنین. به این ترتیب بخش «مشاهده نتایج» براتون قابل مشاهده میشه و با کلیک کردن روی اون می تونین نتیجه هر مسابقه ای رو که خواستین نمایش بدین و همچنین می تونین ببینین که توی هر مسابقه چه متنی رو به عنوان پاسخ ارسال کردین.

سوال>>>من در مسابقات قبلی شما شرکت نکرده ام. جواب صحیح مسابقات قبلی را هم برایتان بفرستم؟! فایده ای دارد؟
پاسخ >>>مسابقاتی که تاریخ مصرفشان گذشته باشد و جوابشان از طریق سایت اعلام شده باشد هیچ ارزشی برای فرستادن ندارند. حتی ممکن است چون شما جواب مسابقه شماره 2 را در زمانی که مهلت پاسخدهی به مسابقه شماره 3 است می فرستید، از مسابقه 3 هم امتیازی نگیرید!! رایانه تصور می کند که جواب اشتباهی برای مسابقه 3 فرستادید و امتیازی به شما نمی دهد و وقتی جواب صحیح مسابقه 3 را هم می فرستید تصور می کند که پاسخ دومتان را به دلیل تصحیح کردن اشتباهتان ارسال کرده اید و بازهم به شما امتیازی ندهد(می دانید که طبق قانون ارسال جشنواره، پاسخ های دوم به بعد باطل اعلام می شوند).

سوال>>> جواب مسابقه سودوکو رو درست ارسال کردم ولی فقط بخشی از امتیاز مسابقه رو گرفتم! چرا؟ مگه پاسخدهی در مرحله اول، یه هفته مهلت نداره؟
پاسخ >>> مهلت پاسخدهی در این مرحله اول مسابقات یه هفته ست اما به ازای هر روز دیرکرد در ارسال پاسخ 10درصد از امتیازتون کسر می شه. پس اگه می خواین مشمول کسر امتیاز نباشین (در این مراحل اولیه) باید تا قبل از ساعت 12 شب پنجشنبه پاسخ رو ارسال کرده باشین.

سوال>>> جواب مسابقه رو پیامک كردم ولي پیامک تاییدیه ای برام فرستاده نشده! الان نمي دونم آيا جوابم به دستتون رسیده یا خیر؟!
پاسخ >>> طبق روالی که برای پاسخدهی به پیامک های این جشنواره تعریف شده، سیستم پیامگیر ما بعد از دریافت پیامک های پاسخ سودوکو، پیامکی برای شما می فرسته که شما رو از رسیدن پاسختون مطمئن کنه. منطقی به نظر می رسه که: در صورتی که 10 تا 15 دقیقه بعد از فرستادن پیامک پاسخ سودوکو، پیامک تاییدیه ما رو دریافت نکردین، نرسیدن پیامکتون به دلیل مشکلات مخابراتی یا مشکلات گوشی یا سیمکارتتون باشد. طبیعتا در این حالت می تونین بعد از رفع مشکل تون دوباره برای ارسال پیامک سعی کنین.

سوال<<< چرا نمونه های تمرینی رو نمیشه با کیبورد و ماوس در وب سایت حل کرد؟
پاسخ >>> مسوولین وب سایت در تلاشند به زودی برنامه حل کردن آنلاین مسابقات رو برای شما آماده سازی کنن تا نه تنها فقط «نمونه های تمرینی» بلکه اصل «مسابقات هفتگی» رو هم بتونین به صورت آنلاین در وب سایت حل کنین و حتی از همین طریق پاسخ رو هم ارسال کنین تا نیازی به ارسال پیامکی و دریافت «پیامک رسید» هم نداشته باشین. دستشون درد نکنه. به نظرم که قابلیت خیلی جالبیه.

سوال >>> زمان تقریبی برای حل یک سودوکو از نوع «سخت» یا «مردافکن» چند دقیقه است؟
پاسخ >>> به هیچ وجه نمی شه زمان دقیقی برای حل سودوکو اعلام کرد. سودوکو یه سرگرمی منطقیه که هرچی در حل اون «تجربه» و «مهارت» بیشتری داشته باشین زمان حل تون کمتر میشه. ممکنه شما یه سودوکو با درجه «سخت» رو در روزهای اول «10ساعته» حل کنین و بعد از چند ماه به واسطه تمرین بیشتر و تسلط بر قوانین اصلی و فرعی، همون سودوکو رو در کمتر از «10دقیقه» حل کنین. اما طبیعتا در چنین جشنواره ای انتظار نداریم که فینالیست هامون سودوکوی «سخت» رو در زمانی بیش از 30دقیقه حل کنن. این حد انتظار برای سودوکوهای «خیلی سخت» حدود 45 دقیقه و برای سودوکوهای «مردافکن» در حدود 60دقیقه است.

سوال>>> تا هفته گذشته با یه شماره دیگه جواب رو ارسال می کردم. حالا خطم عوض شده و نمی تونم از اون خط قبلی پیامک بفرستم. میشه امتیازات خط قبلیم رو به این خط جدید منتقل کنین؟
پاسخ >>> متاسفم. با این تعداد شرکت کننده بالا، انتقال امتیازات از خطی به خط دیگه فعلا مقدور نیست. در ابتدای برگزاری این جشنواره هستیم و برنامه نویسای وب سایت درگیر بخش های مهمتری هستن و فعلا برنامه نویسی برای حل این مشکلات نادر رو انجام نمی دیم. البته شاید بعدها این انتقال مقدور بشه.
سوال>>>امتیازی که برای مسابقات در نظر می گیرین بر چه اساسی تعیین می شه؟!
پاسخ >>>امتیاز هر مسابقه با توجه به دو معیار «درجه سختی معما» و «موقعیت زمانی جشنواره» تعیین می شه. هرچی معماهای سودوکو سخت تر باشن و هرچی به زمان برگزاری فینال نزدیک تر باشیم، امتیازای مسابقات مون بالاتر می ره.

سوال>>>چرا شماره تلفن همراه رقبا به صورت ناقص دیده می شه؟
پاسخ >>> طبیعتا برای امنیت خاطر شما و برای حفظ حریم شخصی افراد، ما اجازه نداریم شماره کامل کسی رو در معرض دید بقیه قرار بدیم. تمام مسابقات مشابه در تمام رسانه های دیگه هم از همین شیوه استفاده می کنن.

سوال>>> چرا فقط مسابقه های سودوکوی 9در9 برگزار می کنین؟ سودوکو انواع سخت تر و جالب تری هم داره. مثلا سودوکوی 12در12.
پاسخ >>>سودوکو انواع مختلف و متنوعی داره. قصد ما توی برگزاری جشنواره سودوکو، فقط مسابقه دادن روی سودوکوی کلاسیک(9در9) هستش و فعلا برنامه ای برای برگزاری مسابقه روی انواع دیگه سودوکو رو نداریم. البته به مرور توی صفحات روزنامه و وب سایت، شما رو با انواع دیگه از «سرگرمی های منطقی» و همچنین «انواع متنوع سودوکو» آشنا خواهیم کرد و نمونه های تمرینی خوبی برای اونا ارائه خواهیم کرد اما فعلا جشنواره در حوزه سودوکوی کلاسیکه.

سوال>>>چرا باید قانون امتیازات طوری تنظیم شده باشه که به ازای دیرکرد در ارسال پاسخ، درصدی از امتیاز سودوکو رو از دست بدیم؟
پاسخ >>>شرکت کنندگانی که مدعی حضور توی فینال سودوکو هستن باید دو تا شرط رو داشته باشن: 1)نسبت به بقیه شرکت کننده ها توی حل کردن سودوکو دقت و مهارت بیشتری داشته باشن 2)نسبت به بقیه شرکت کننده ها علاقه بیشتری به سودوکو داشته باشن و اهمیت بیشتری به سودوکو حل کردن نشون بدن. طبیعتا افرادی که رسیدن به فینال براشون زیاد مهم نباشه و کارای مهمتر از «شرکت در جشنواره سودوکو» داشته باشن می تونن دیرتر پاسخ سودوکو رو بفرستن و احتمال حضورشون رو توی فینال کمرنگ کنن. اما حق اینه که افرادی که می تونن برای سودوکو بیشتر وقت بذارن، شانس بیشتری هم برای حضور توی فینالش داشته باشن. به عبارتی دیگه: فینال حضوری سودوکو فقط «سرعت عمل در حل سودوکو» نمی خواد، «علاقمندی و شور» هم می خواد. تجربه نشون داده اگه افراد غیر علاقمند (هرچند با سرعت عمل زیاد) به چنین فینالی برسن، هیجان مراسم فینال برای فینالیست ها خیلی کم میشه.

سوال>>>من الآن جواب صحیح مسابقه تون رو فرستادم.چه موقع می تونم مطمئن بشم که امتیازم چقدر شده؟!
پاسخ >>>امتیازای مسابقات در این جشنواره موقعی در وب سایت ثبت میشه که چند ساعت از اتمام مهلت ارسال جواب گذشته باشه. مثلا پاسخ مسابقات هفتگی رو که پنجشنبه ها درج میشه می تونین صبح پنجشنبه بعدی در وب سایت ببینین. ولی اگر مسابقه ای داشته باشیم که فقط 10ساعت فرصت ارسال پاسخ داشته باشه نتایجش رو می تونین روز بعد در وب سایت ببینین.

سوال>>> شما مطمئنيد كه هر جدول سودوکو فقط يه پاسخ منحصر به فرد داره؟! اگر من پاسخ دیگه ای برای جدولتون پیدا کنم چی؟! من خیلی از جاها دیدم که جدول سودوکویی چاپ شده و بیش از یه پاسخ داشته و هر دو پاسخش هم درست بوده!
پاسخ >>> جدول های سودوکویی که در این جشنواره به عنوان «مسابقه»، «نمونه تمرینی» یا «فینال آزمایشی» درج میشه به صورت کاملا تضمینی، فقط و فقط یک پاسخ منحصر به فرد داره و اگر شما پاسخ های دوم و سوم و برای سودوکوهای این جشنواره پیدا کردین حتما بدونین که قانون سودوکو رو نقض کردین و بی دقتی در حل تون داشتین. اما حرفتون درسته و در خیلی از نشریات کثیرالانتشار هم سودوکوهایی درج میشه که بیش از یک پاسخ صحیح داره. در طرح و درج سودوکو اگر دقت کافی وجود نداشته باشه این اشکال پیش میاد.

سوال>>>شماره همراه من جزو 500 نفر اول نیست! اما من واقعا سعی کردم در سریع ترین زمان ممکن جواب رو بفرستم. حالا حقی از من ضایع میشه؟!
پاسخ >>>ملاک ما در این جشنواره برای دعوت از شرکت کنندگان به مراسم فینال، فقط امتیاز اونها و رتبه شونه. اما دقت داشته باشین که مثلا ممکنه 2000 نفر باشن که مسابقات اول و دوم و سوم این جشنواره رو درست حل کرده باشن و بنابراین هرکدومشون 900 امتیاز داشته باشن. تمام این 2000 نفر که «هم امتیاز» هستن، از نظر ما «هم رتبه» هم هستن و هیچ ارجحیتی به همدیگه ندارن! به زودی در بخش «مشاهده نتایج»، رتبه تمام افراد هم مشخص خواهد شد تا از این بابت نگرانی نداشته باشند. اما لیست 500 نفر اول فقط نشان دهنده این است که چه افرادی توانسته اند زودتر از بقیه پاسخ صحیح را بفرستند. پس قرار داشتن در بین 500 نفر اول به هیچ وجه ملاک ارجحیت در ورود به سالن فینال نیست و نباید نگران کننده باشد.

سوال>>>روزنامه همشهری عصرها به شهر ما می رسه! آیا افرادی که عصر پنجشنبه پاسخ صحیح (این مراحل اولیه) رو بفرستن ازشون امتیاز کم می کنین؟
پاسخ >>>در مراحل اولیه (همونطور که در متن روزنامه به اون اشاره شده) تا ساعت 12 شب پنجشنبه، برای مسابقات عادی هیچ کسر امتیازی نداریم.

سوال>>>من با اینکه جواب صحیح مسابقه تان را روی کاغذ نوشتم، در فرستادن پاسخ اشتباه کردم و بعضی از ارقام را عوضی نوشتم. با توجه به اینکه خودتان خبر دارید که نمی شود در سودوکو فقط یک رقم را تغییر داد اما بقیه رقم ها را ثابت نگه داشت لطفا امتیاز من را بدهید.
پاسخ >>>کاملا صحیح میگید اما متاسفانه تصحیح پاسخهای این جشنواره کاملا رایانه ای و اتوماتیک انجام میشه و طبق برنامه ریزی اعلام شده در روزنامه، اگر پاسخ تون را به هر شیوه دیگری غیر از شیوه خواسته شده ارسال کنین، رایانه اون پاسخ رو باطل اعلام خواهد کرد. پس همیشه قبل از فرستادن پاسخ دوباره اون رو کنترل کنین.

سوال>>>ممکنه بعضیا با کمک انواع و اقسام تقلب ها جواب مسابقات پیامکی جشنواره سودوکو رو بفرستن. اینجوری که حق ما که تقلبی توی کارمون نیست ضایع میشه!
پاسخ >>>شرکت کنندگان عزیز این مسابقه حتما می دونن که: 1)جشنواره سودوکو داره برای اولین بار در این سطح گسترده در کشورمون برگزار میشه و بنابراین ما و تک تک شرکت کنندگان سعی می کنیم این جشنواره رو به سالم ترین شکل ممکن برگزار کنیم، پس تلاش می کنیم حتی اسم «تقلب» رو هم در این رقابت ارزشمند به زبون نیاریم و «کاملا جوانمردانه» رقابت کنیم 2)مطمئن باشید که در طرح ریزی این جشنواره، فیلترهایی تعبیه شده که افرادی که احیانا با ناجوانمردی و به ناحق، مراحل مسابقات پیامکی رو طی می کنن و امتیاز می گیرن، در نهایت نمی تونن به راحتی از این فیلترها گذر کنن و توی سالن فینال حضور پیدا کنن 3)در سالن فینال، شرایط یک آزمون کلاسیک و کاملا حرفه ای تامین شده و به هیچ وجه کسی نمی تونه بدون معلومات کافی در اون مسابقه پیروز بشه و راهی هم برای تقلب کردن وجود نداره. پس حتی با فرض اینکه متقلبی بتونه از تمام فیلترها گذر کنه و روی صندلی های فینال بنشینه باید مطمئن باشه که بین این همه شرکت کننده ی حرفه ای، مقام آخر رو کسب خواهد کرد و این مقام آخری برای اون هیچ لذتی نخواهد داشت.

سوال>>>درباره حل کردن سودوکوهای «خیلی سخت» و «مردافکن» راهنماییم کنین لطفا.
پاسخ >>>قانون تمام سودوکوها با هر درجه سختی ای همون قانون کوتاهیه که برای جشنواره اعلام شده. ولی وقتی توی حل کردن سودوکو تمرین بیشتری انجام میدیم متوجه میشیم که بعضی از قانون های فرعی هستن که خودمون کشفش می کنیم. این قانون ها در شرایط خاص تری به کار می آن اما سرعت ما رو بالاتر می برن و نیاز نداریم که در حل سودوکوهای خیلی سخت به همون قانون اصلی استناد کنیم. قانون های فرعی سودوکو در کتاب های آموزش سودوکو توضیح داده شدن که می تونین اونها رو تهیه کنین و مطالعه کنین. اتفاقا انتشارات «همشهری» هم یکی از این کتابهای آموزش سودوکو رو چند سال پیش منتشر کرده. انشاالله اگه امکانش وجود داشته باشه، به مرور زمان سعی می کنیم در متن ستون کنار مسابقه به بعضی از این قوانین فرعی اشاره هایی داشته باشیم.

سوال>>>برگزار شدن یه مسابقه در هفته کم نیست؟! بیشترش کنین لطفا!
پاسخ >>>در مراحل اولیه فقط در هر هفته یک مسابقه داریم. به زودی از طرح ریزی مراحل بعدی جشنواره باخبر خواهید شد که بیش از یک مسابقه پیامکی در هر هفته خواهد داشت.

سوال>>>فینال حضوری جشنواره سودوکو در چه شهری برگزار می شود؟! اهالی شهرهای دیگر کشور چه کنند؟!
پاسخ >>>فینال جشنواره سودوکو در تهران برگزار می شود اما این قطعا بدان معنی نیست که افرادی که از شهرهای دیگر کشورمان در مراحل اولیه شرکت کرده اند و رتبه عالی آورده اند باید نسبت به حضور در این جشنواره هیجان انگیز ناامید و کم انگیزه باشند. روزنامه همشهری برای اولین بار در ایران چنین جشنواره ای را در این سطح وسیع برگزار خواهد کرد و قطعا حرفه ای هایی که به فینال می رسند، این رقابت جذاب را از دست نخواهند داد. ضمنا روزنامه همشهری سعی خواهد کرد، تقدیر ویژه ای از فینالیست های شهرهای دیگر که از راه دور به تهران دعوت خواهند شد، انجام دهد.

سوال>>>مراحل پیامکی مسابقات جشنواره سودوکو تا کی ادامه دارد؟! چند نفر به فینال می روند؟! جایزه نفر اول و بقیه چیه؟!
پاسخ >>>به زودی تاریخ دقیق برگزاری فینال جشنواره سودوکو را از طریق روزنامه و سایت اعلام خواهیم کرد اما به تقریب می توان گفت از شروع اولین مسابقه پیامکی تا آخرین مسابقه پیامکی و مشخص شدن فینالیست ها چیزی حدود 4ماه زمان لازم است. تعداد فینالیست ها بر اساس میزان آمادگی مخاطبان مشخص می شود ولی حدود 1500 الی 2000 نفر به جلسه فینال دعوت می شوند. درباره جایزه نفر اول و نفرات دیگر فینالیست هم به زودی اطلاع رسانی می شود اما دو نکته لازم به یادآوری است: 1) روزنامه همشهری تلاش می کند جوایزی در شان برترین های یک رقابت کشوری را به برگزیدگان این جشنواره اهدا کند 2)فینالیست ها در مراحل مختلف فینال بازهم غربال می شوند تا قهرمان قهرمانان سودوکو در ایران مشخص شود و جوایز هر دسته از افرادی که به مرحله بالاتر می روند نفیس تر از دیگران است.

سوال>>> رمز ورودی را که برایم پیامک کرده بودید گم کردم و نمی توانم وارد بخش های اختصاصی سایت شوم. باید چه کنم؟!
پاسخ >>> نام کاربری (شماره همراهتان) را به صورت کامل (مثلا 09350000000) در صفحه اول وب سایت وارد کنید و روی عبارت «رمز عبور را فراموش کرده اید؟» کلیک کنید. رمز برای شما پیامک خواهد شد.

سوال>>> نمی توانم با رمز عبوری که برایم فرستادید وارد بخش های اختصاصی سایت بشوم. وب سایت به من پیغام می دهد که: «نام کاربری و یا رمز عبور صحیح نمی باشد». باید چه کنم؟!
پاسخ >>> یادتان باشد که رمزعبوری که برایتان فرستاده شده است شامل چندرقم و حرف الفبای انگلیسی است. پس اگر رمز عبورتان حروف فارسی دارد، احتمالا مشکل از نرم افزارهای گوشی تلفن همراهتان است. کلید Caps Lock کیبورد را در وضعیت خاموش قرار دهید و صفحه کلید را به حالت نوشتار انگلیسی در آورید (معمولا تغییر زبان نوشتار صفحه کلید با نگه داشتن کلید Alt و زدن همزمان کلید Shift مقدور است). حالا نام کاربری(شماره تلفن همراهتان) را در مستطیل سفید بالایی به صورت کامل وارد کنید. (مثلا 09350000000) همچنین رمز عبورتان را در مستطیل پایینی بزنید و روی کلید «ورود» کلیک کنید.

سوال>>> آیا واقعا با شرکت کردن در مسابقات «ویژه میان هفتگی» ممکنه من بتونم از این تعداد نفراتی که جلوتر از من هستند سبقت بگیرم؟!
پاسخ>>> هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست. صعود به صدر جدول و رسیدن به فینال باید با اشتباهات صدرجدولی ها و حرفه ای گری شما صورت بگیره. هرچقدر بهتر عمل کنین و اونها بدتر عمل کنن احتمال رسیدن به صدر جدول بیشتره. مسابقات ویژه با امتیاز بالاشون و مهلت کوتاهشون کمک می کنن که حرفه ای هایی که مطمئن تر عمل کردن در صدر جدول باشن.

سوال>>> پاسخ جدول در متن پیامک با این تعداد عدد(کارکتر) در یک خط جا نمی شود و به خط و خطوط بعد منتقل می شود. چطور جواب را ارسال کنیم که مشکلی پیش نیاید؟
پاسخ>>> منتقل شدن به سطر بعد توسط گوشی موبایل، مشکلی برایتان ایجاد نمی کند. شما از کاراکتر اضافی مثل اینتر، اسپیس و غیره خودداری کنین. پاسختون درست میرسه.

سوال>>> چرا سوال مسابقات عادی هفتگی از شنبه به بعد روی وب سایت قرار می گیره؟! چرا سوال مسابقات ویژه اصلا توی وب سایت نیست!
پاسخ>>> قرارگیری مسابقات روی وب سایت، طبق دستور مقامات ارشد روزنامه همشهری انجام میشه و تصمیم گیری در این مورد با مسوولین وب سایت نیست. بهترین راه اینه که روزنامه همشهری پنجشنبه ها رو تهیه کنین تا تمام مسابقات عادی و ویژه رو داشته باشین.

سوال>>> مسابقه «ویژه میان هفتگی» توی روزنامه همشهری در کدوم روز از هفته درج میشه؟!
پاسخ>>> مسابقات ویژه میان هفتگی هم مثل مسابقات عادی در روزهای پنجشنبه در ویژه نامه 6و7 روزنامه همشهری درج میشه و نیازی نیست روزهای وسط هفته دنبال اون در روزنامه همشهری بگردین.

سوال>>> درباره «مسابقه ویژه میان هفتگی» بیشتر توضیح بدین.
پاسخ>>> مسابقات «ویژه میان هفتگی» در حقیقت «مرحله دوم مسابقات پیامکی جشنواره سودوکو» هستن و در روزهای پنجشنبه در همون ویژه نامه 6و7 مطرح میشن. این مسابقات امتیاز بسیاربالایی دارند و چون رمزی هستند، شما نمی تونین با اطلاعات موجود در کاغذ روزنامه اونها رو حل کنین. شما برای حل کردن مسابقات ویژه نیاز دارین بدونین که جایگزین حروف انگلیسی درج شده در هر جدول چه ارقامیه. در ساعت و تاریخ معلومی در اواسط هفته، این مسابقات ویژه کشف رمز میشن. در پیامکی که برای شما فرستاده میشه به شما گفته میشه که به جای هر حرف انگلیسی چه رقمی رو جایگزین کنین تا بتونین جواب رو ارسال کنین. مسابقات ویژه میان هفتگی فقط 10ساعت مهلت ارسال دارند و از لحظه شروع شون به ازای هر ساعت دیرکرد در ارسال پاسخ 10درصد امتیاز کمتر براتون دارن. رمز این مسابقه برای تمام مخاطبان قبلی به موقعش ارسال میشه و در وب سایت جشنواره هم درج میشه.

سوال>>> من متن اعتراضم رو در بخش «ارتباط با ما» ثبت کردم. تا کی باید منتظر جوابم بمونم؟!
پاسخ>>> همکاران فنی در بخش «ارتباط با ما» سعی می کنن به سرعت جواب مخاطبان رو به آدرس ایمیلشون ارسال کنن. اما گاهی حجم پیامهای مخاطبان خیلی بالاست و همکارانمون ممکنه کمی دیرتر بتونن به اعتراضات شما رسیدگی کنن. نگران امتیازتون نباشین و حداقل یک هفته منتظر پاسخگویی باشین و ایمیلتون رو چک کنین. ضمنا گاهی که اعتراضات شما بیانگر یک نقص کلی در سیستم باشه، همکاران فنی، اون مشکل رو به صورت کلی برطرف می کنن و شاید به دلیل حجم انبوه اعتراضات نتونن پاسخ های تک تک برای معترضان بفرستن.

سوال>>> برای اینکه در مسابقات عادی و ویژه مطمئن تر عمل کنم باید چه کارایی انجام بدم؟
پاسخ>>> 1) گزینه دلیوری(تاییدیه ارسال) رو در گوشی تلفن همراهتون هم فعال کنین تا اگر مشکلی در دریافت پیامک تاییدیه «همشهری» براتون پیش اومد، تاییدیه مخابرات رو داشته باشین. 2) در مواقع حساس و در صورت ترافیک بالا هم سعی کنین در دقایق مختلف پاسخ رو ارسال کنین تا در صورت اختلال سیستم های مخابراتی کشور، کمترین احتمال وجود داشته باشه که پیامکتون به دست ما نرسه. 3) حتما قبل از ارسال چند بار پاسختون رو کنترل کنین تا اشتباه تایپی در کار نباشه و مطمئن بشین که پاسختون رو مطابق با «شیوه ارسال پاسخ»ی که خواسته شده دارین می فرستین. 4)بخش «اخبار» رو در صفحه اول وب سایت مدام کنترل کنین و اخبار جدید رو به دقت بخونین. 5) هر از چندگاهی به اتاق «گفتگو» سر بزنین تا از مشکلات بقیه مخاطبان و پاسخهای داده شده به اونها آگاه باشین.

سوال>>> مسابقات «تازه کارها» چقدر امتیاز داره و چه کمکی می تونه به زیادشدن امتیاز من در این جشنواره، یا فینالیست شدنم بکنه؟!
پاسخ>>> مسابقه «تازه کارها» هیچ ارتباطی با جشنواره سودوکو نداره و فقط و فقط می تونه عاملی برای شرکت کردن در قرعه کشی ها باشه و همچنین می تونه تازه کارها رو تشویق کنه که در مسابقات جشنواره هم شرکت کنن و رتبه ای برای خودشون کسب کنن.

سوال>>> حس می کنم تغییراتی در رتبه م پیش اومده و بدون هیچ اتفاق خاصی رتبه من بدتر شده! گاهی هم نفراتی که جلوتر از من هستن بیشتر میشن! میشه توضیح بدین؟!
پاسخ>>> در مواقع نادری اتفاق می افته که کسانی که حقشون ضایع شده به حقشون میرسن و این طبیعتا باعث میشه که شما حس کنین رتبه تون با حفظ همون امتیاز قبلی، تغییر کرده. این تغییر رتبه شما در راستای برقراری عدالته و نشان بی عدالتی نیست. نگران نباشین.

سوال>>> چرا برای اینکه اشکالات و نارسایی مخابراتی اذیت نکنه، مسابقات رو اینترنتی برگزار نمی کنین تا هم پاسخها به موقع برسه و هم سوالات در زمان واحدی به دست مخاطبان برسه؟!
پاسخ>>> جشنواره سودوکو توسط یک رسانه مکتوب(روزنامه همشهری) به مردم معرفی شده و تصمیم گیری مدیران این رسانه بر این بوده که توده عوام از مردم بتونن از این جشنواره استفاده کنن. پس اینترنتی کردن مسابقات گرچه ممکنه سرعت و دقت کار رو بالا ببره اما تعداد زیادی از مخاطبان میانسال، یا افرادی که دسترسی به اینترنت ندارن رو حذف می کنه و این مد نظر مدیران همشهری نیست.

سوال>>> من فقط یک اشتباه کوچولوی تایپی داشتم و پاسخم غلط تلقی شده. چرا باید بی دقتی کردن در ارسال پاسخ یک مسابقه مهم اینقدر من رو از بقیه عقب بندازه؟! هیجان و استرس مسابقه بالاست و باعث این مشکلات میشه خب!
پاسخ>>> اتفاقا قصد ما اینه که بتونین در شرایط هیجانی «دقت» و «سرعت» عملتون رو بالا ببرین. فینال حضوری جشنواره به مراتب پرهیجان تر از مسابقات پیامکیه و کسانی که در این مسابقات پیامکی نمی تونن در اوج هیجان «دقت» بالایی داشته باشن، فینالیست های خوبی نمیشن. دقتتون رو باید بالا ببرین.

سوال>>> آیا امتیازات کسب شده در پیامکها در جلسه فینال هم به ما کمک می کنند؟! آیا نفر اول و پانصدم که هر دو به فینال می روند در جلسه فینال باهم فرقی دارند؟!
پاسخ>>> خیر. در جلسه فینال تمام فینالیستها با هم برابر هستند. مهم این است که مخاطبان در مسابقات مختلف سالن فینال بتوانند شایستگی خودشان را نشان بدهند. وگرنه نفر اول که با امتیاز و رتبه بهتری نسبت به نفر پانصدم به فینال می رسد، در خود جلسه فینال مزیتی نسبت به او ندارد. چه بسا حرفه ای هایی که در فینال آخر میشوند چون نمی توانند جو مسابقه حضوری را تحمل کنند یا چون به زمانی (فقط چند دقیقه) بیشتر از بقیه نیاز دارند و برعکس چه بسا کسانی که در حدود نفر پانصدم هستند و به دلیل مشکلات دیر اطلاع پیدا کردن از مسابقات یا بعضی اشتباهات، به سختی به فینال می رسند اما آمادگی کافی برای رقابت حضوری را دارند و در فینال جشنواره سودوکو خوش می درخشند.